Bluesowy
Dołączył: 22 Sty 2010
Posty: 282
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 9 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 8:29, 23 Lut 2010 Temat postu: zapis o ZARZĄDCY w akcie notarialnym |
|
|
dużo pytań i dużo niejasności było w tej sprawie.
Dogrzebałem sie na forum prawniczym do odpowiedzi na te pytania.
Jak dla mnie są satysfakcjonujące.
Cytat: |
madoox30:
Mam pytanko...czy developer moze w aktach notarialnych zapisać zarządcę budynku przy ich podpisywaniu przez kupujących u developera mieszkania? Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Słyszałem ze niektórzy tak właśnie robia a później bardzo trudno takiego delikwenta usunąc nawet jeśli źle zarządza a ceny sprowadza do granic niebotycznych. Proszę o odpowiedz.
Mrcn:
Ustawa o własności lokali :
Art. 18. 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.
2. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu.
2a. Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.
Więc nie ma tu problemu.
madoox30:
No dobrze. A jeśli nie chcę mieć zarządcy w akcie notarialnym, czy developer powinien mi ustąpić czy raczej ja jemu? Znam konkretne przypadki ze zarzadca jest siostrzeniec szefa firmy developerskiej, ściąga od ludzi na administrowanie budynkiem kwoty z kosmosu np ogrzewanie korytarzy jest droższe od ogrzewania mieszkan. kwoty te nijak sie maja do rzeczywistych wydatkow a wspolnota niewiele moze zdzialac a dodatkowo protokołowanie notarialne kosztuje.
Mrcn:
1. A jaki jest zapis w umowie przedwstępnej? Chociaż należy forsować swoją wolę.
2. Poza tym nic nie wiąże rąk wspólnocie. Jaki jest problem zmiany sposobu zarządu nieruchomością współną? Nie ma w okolicy notariusza?
Proszę przeczytać uważnie art. 18 ust.2a.
Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w art. 18 ust. 1, lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone w rozdziale 3 Prawa i obowiązki właścicieli lokali ustawy o własności lokali.
Proszę skontaktować się z notariuszem i spytać się ile będzie kosztować sporządzenie protokołu - §10 pkt 3 rozporządzenia o maksymalnych stawkach taksy notarialnej wynika, że maksymalna kwota to 200,00 zł. Podlega zatem negocjacji. |
[link widoczny dla zalogowanych]
wygląda na to, że można spać spokojnie, i nie należny szukać dziury w całym
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Bluesowy dnia Wto 8:30, 23 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
|
|